Temel yağlı asitler: Omega-3 ve omega-6

Pek çok insanın yaptığı gibi, eğer sadece susadığınızda su içiyorsanız, yeterince su almıyorsunuz demektir. Normal akti-vitelerle (nefes alma, uyuma, yürüme…) vücudunuz günlük olarak 2-3 litre su kaybeder; sadece bu miktarı yerine koymak­la kalmayıp vücudunuzu yeterince suladığınızdan emin olma­lısınız. Susama süreleri, vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğu zamanlardan çok çok daha azdır ve vücudunuzun suya duydu­ğu ihtiyacın yetersiz bir işaretidir. Aslında, susamak sadece ha­fif derecede susuzluğun bir göstergesidir. Eğer egzersiz yaptığı­nızda kaybettiğiniz suyu yerine koymak için sadece susamaya güvenirseniz, vücudunuzun gerekli su miktarına ulaşması ne­redeyse yirmi dört saat alır.

Bir numaralı kural, vücudunuzdaki her 15 kilo için, 1 litre elektron zengini alkalik su içmeniz gereklidir. Bu miktar, 72 ki­lo bir insan için günde 4-5 litre su eder. 95 kilo biri için günde 7 litreye kadar su gereklidir. Günlük hayatınızın bir parçası ola­rak, işe başlamadan önce 2 litre, egzersiz yaparken yaklaşık her 15 dakikada bir 1 ‘er litre ve egzersiz bitiminde gene 2 litre su iç-melisiniz. 1 saatlik egzersiz boyunca vücut suyunuzun (ve kilo­nuzun) %2′sini kaybetmeniz hiç de anormal değildir.
Günde 2 litre su içen bir insan, günde 5 litre su içen bir in­sanla aynı sonuçlara ulaşamayacaktır. Yine aynı şekilde, bu ki­taptaki öğütleri takip ederek gerekli düzenlemeleri yapan bir insan, su içen ama asitli yiyeceklere de devam eden bir insan­dan daha iyi ve daha hızlı sonuçlar alacaktır, işin büyük bir kıs­mında sonuca ulaşmak sizin elinizde.

Benim ne kadar ihtiyacım var?
Günde aslında ne kadar su içtiğinizi belirlemek için bir­kaç dakikanızı ayırın. Ama tamamı asidik ve protona doymuş olan soda, kahve, süt, meyve suyu, çay veya diğer aramalı içecekler, karbonhidratlı, tatlandıncılı, alkollü, kafeinli sıvıla­rı saymayın – sadece su! Kaç bardak su? Kaç litre su? (Kabaca 4 bardak suyun bir litreye eşit olduğunu düşünürsek…)

Şimdi, şu anki kilonuza dayanarak, günde ne kadar su içmelisiniz?
Son olarak, buradan oraya nasıl gideceksiniz? Yavaş ya­vaş başlayın ve dereceli olarak amacınızı oluşturun. Hedefi­nize ulaşana kadar her gün ne kadar fazladan su içmeniz ge­rektiği hakkında kendinize bir plan yapın. Diyelim ki, şu an günde 2 litre su içiyorsunuz (genel sağlık önerileri bakımın­dan da pek çok Amerikalıdan öndesiniz), ama diyelim ki 95 kilosunuz, bu durumda 7 litre veya daha fazla su içiyor ol­manız gerekir. İçtiğiniz su miktanna günde yarım litre daha eklemeye karar verin ve yaklaşık on günde hedefinize ulaş­mış olun. Yarın 2 litre arü iki bardak, bir sonraki gün 3 litre ve devamı. Veya suyunuzu günde 1 litre artırın ve 5 günde ol­manız gereken noktaya ulaşın. İşin özünü anladınız.

Şimdi planınızı yazın. Ve ona sadık kalın. Günlük ilerle­menizi not edin. Doya doya su için!

Daha çok için, daha zayıf olun
Doktorlar ve beslenme uzmanları su içerek kilo vermenin mümkün olmayacağını söyleyecektir. Ve bu doğru – sadece su ile mümkün değil! Ama yeterli miktarda elektrona ve alkalin yapısına sahip suyla, günde yarım kilo verebilirsiniz. (Hatta uzmanların çoğu, sadece meşrubat yerine su içmenin bile kilo vermede faydalı olduğu konusunda hemfikirdir. Amerikalılar ortalama olarak yılda 166 litre meşrubat İçmektedir, her gün yaklaşık 0.4 litre eder. Ve bu da yılda fazladan birkaç kilo de­mektir.)

Sağlıklı kilo vermek için pH Mucizesi programında, doğru miktarlardaki doğru suyun alımı çok önemlidir. Sağlıklı suyla vücudu tam anlamıyla sulamak, ideal kilonuza ulaşmada ve onu korumada en hızlı ve en kolay yoldur.

İdeal kilo yolun nasıl içmeli?
* Sadece kaliteli su için (APM, APS, damıtılmış veya pH dengeli iyonize su)
* Vücudunuzdaki her 15 kilo için 1 litre su için.
* Sabah kalkınca ilk iş olarak 1 litre kaliteli su için. Bu böbreklerinizi, mesanenizi ve bağırsaklarınızı temizleme­nize yardım eder, vücudunuzu ekstra elektronla sular ve enerji yükler.
* Her saat 2 bardak veya iki saatte bir 1 litre su içmiş olun.
* Suyunuzun büyük bir bölümünü öğün aralarında için.
* Gün içinde belli zamanlarda mutlaka su için; acıkana veya susayana kadar beklemeyin.
* Her bir saatlik egzersiz için 1 litre fazladan su için.
* Sindirimi veya kabızlığı kolaylaştırmak için suyunuzu ılık için.
* Her günün sonunda 2 bardak su için.