Topuk dikeni ağrısından kurtulmanın en kolay yolu

Topuk dikeni, ayak tabanı ve topuk bölgesinde ağrılarla ortaya çıkıyor. Yürümekte büyük zorluklar yaratan topuk dikeni kimi zaman altta yatan farklı sağlık sorunlarını da işaret edebiliyor. Yapılan bazı hatalar ise topuk dikeni ağrısını daha da fazla alevlendiriyor. Topuk dikeni neden olur? Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni ağrısı nasıl dindirilir? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr. Turhan Özler açıkladı

ABONE OL

Aşırı kilo ve aşırı yağ birikimi bacaklara baskı yapar, bu da yürüme bozuklukları ile birlikte ayak ağrılarını beraberinde getirir.

Ayrıca bazı insanların ayak yapıları doğuştan sorunlu olduğu için kilolu olmasalar da ayakları ağrılı bir hal alabilir. Bu insanlar kilo aldıklarında haliyle var olan ayak ağrıları daha da artar.”

Topuk dikeni nedir?

Topuğun ayak tabanı kısmında görülen ağrı yetişkinlerde en sık karşılaşılan ayak ağrıları arasında yer alıyor.

Bu ağrıların başında ise “topuk dikeni” olarak bilinen topuk kemiğinde gelişen sivri uçlu kemik büyümeleri geliyor.

Genel olarak, ağrının nedeninin topuk dikeni değil, bununla ilişkili olan yumuşak doku ödemi ve yaralanması olduğunu söyleyen Doç. Dr. Turhan Özler, şu bilgileri verdi:

“Topuk dikenleri, topuk kemiğine (kalkaneus) bağlı sonradan gelişen küçük kemiksel çıkıntılardır. Topuk dikeni altta yatan bir sağlık sorununa bağlı olarak gelişebileceği gibi bağımsız olarak da görülebilir.

Topuk dikeni burada ortaya çıkıyor

Bu diken sanıldığı gibi aşağıya doğru batacak bir diken olmayıp öne doğru ayak tabanının altındaki ayağın yandan bakıldığında yay gibi durmasını sağlayan bantın içine doğru gelişir.

Bu dikensi çıkıntılar Topuğun önünde ayak kemerinin hemen altında olabildiği gibi topuğun arkasında da bulunabilir. Topuğun arkasında gelişen dikensi görünüm sıklıkla aşil tendon sorunları ile ilişkilendirilir.

Merdiven inip çıkarken ve çömelirken hissediliyor

Aşil tendiniti olarak bilinen bu durumda ayağın ön kısmına basınç uygulanması hassasiyet ve topuk ağrısında artışa neden olur.

Hastalar bunu özellikle merdiven inip çıkarken veya yere çömeldiklerinde hissederler.”

Topuk dikeniniz varsa topuklu ayakkabı giyin

Topuk dikeni olan hastaların topuklu ayakkabı giymemelerinin önerildiğini ancak bunun yanlış bir bilgi olduğunun altını çizen Doç.Dr. Turhan Özler, bu hastaların dümdüz ayakkabı giydiklerinde topuğa daha fazla yük aldığı için topuk ağrılarının arttığına işaret etti.

Bu nedenle hastaların evde ve dışarıda en az 3 parmak topuğu olan terlik ve ayakkabı giymeleri gerektiğini önemle vurguladı.

Topuk dikeni için germe egzersizleri, masaj ve soğuk uygulama çoğu hastada ödem ve ağrıyı azaltıyor.

Darbe emici spor ayakkabı giymek de ayaktaki yumuşak dokulara uygulanan basıncı hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı oluyor.