Tuz kullanmayı tamamen bırakmak vücudu nasıl etkiler?

Çoğumuz daha az tuz tüketiyor hatta tuzu sağlık için zararlı olduğunu belirterek tamamen bırakanlar da var. Peki, bu ne kadar doğru? Uzmanlar tuzun, vücudumuzun normal şekilde çalışmasına yardımcı olan önemli bir elektrolit olduğunu söylüyor. O halde zorunlu olmamasına rağmen tuzdan tamamıyla uzak durmak vücudumuzda birtakım sıkıntılara yol açabilir. Bunun başında da sodyum düşüklüğü geliyor. Tuzu hayatınızdan tamamen çıkarmadan önce bünyenizin bu değişikliğe nasıl tepki vereceğini anlamaya çalışın. Tuzdan kaçınmayı öneren pek çok diyetten birini seçip uygulamaya başlayacak olabilirsiniz. Ancak biz düşük sodyum değerlerinin sağlığınız üzerindeki etkilerini sıralayarak bu tür kararlar almadan önce bir uzmana danışmanın ne kadar önemli olduğunu göstermek istedik. İşte hayatımızdan tuzu kontrolsüzce çıkardığımızda yaşayabileceğimiz sıkıntılar… MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Sonuç olarak sorunlu ve kuru bir cilt, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, kilo problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kalbinizi etkileyebilir

Düşük sodyum diyetinin, özellikle kalp sorunları olan kişiler için birçok faydası olduğu belirtilmiştir.

Ancak bu herkes için geçerli olmayabilir, özellikle de kalbiniz oldukça sağlıklıysa!

Ayrıca olması gerekenden daha az ya da fazla tuz tüketmenin mevcut kalp rahatsızlığınız için işleri daha da kötüleştirebileceğini gösteren çalışmalar var.

İnsülin direncini artırabilir

Yapılan araştırmalar, yeterince sodyum almadığınızda bunun insülin direncini etkileyebileceğini ortaya koydu.

Bu da vücudumuzun insüline iyi yanıt vermeyeceği için daha yüksek kan şekeri seviyeleri görebileceğimiz anlamına geliyor.

Dehidrasyon belirtileri yaşayabilirsiniz

Eğer kandaki sodyum düzeyiniz düşerse dehidrasyon belirtilerine benzeyen problemler yaşayabilirsiniz.

Yani yaşadığınız ağız kuruluğu, baş dönmesi, susama ve tuvalete gitme sıklığının azalması gibi sıkıntılar, sodyum düşüklüğü ile ilgili olabilir

Mide bulantısı hissetmeye başlayabilirsiniz

Tuz tüketmemek, kolesterol seviyelerini de etkileyebilir.

Bu genellikle erken dönemde kendi belli etmese de kalbiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümlerine saldırabilir.

Buna bağlı olarak yaşayabileceğiniz belirtilerden biri de mide bulantısıdır.