Virüs haberleriyle bozulan uyku düzenini yeniden sağlamanın yolları

Dünyanın dört bir yanından gelen corona virüs haberlerinden hepimiz fazlasıyla etkilendik. Hatta korkularımız öyle seviyelere geldi ki geceleri uyuyamaz, uykularımızdan da uyanır olduk. Peki, bu yaşadıklarımıza dur demenin bir yolu var mı? Uyku düzeninin tekrar sağlıklı hale gelebilmesi için neler yapılabilir?

Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç.Dr. Vural Fidan, COVID-19 salgınının insanların hem genel sağlıklarında hem de gündelik yaşamlarından ciddi değişiklikler ortaya çıkardığını dile getirdi.

Söz konusu değişikliklerin insanların kaygılandırdığını ifade eden Fidan, “Bu kaygı da insanın yaşam düzenini bozuyor. Düzenin bozulmasından uyku da olumsuz etkileniyor” dedi.

Aşırı kaygılı kişiler uyku problemi çekiyor

Aşırı kaygılı kişilerin 3’te 2’sinde uyku bozukluğu meydana geldiğini aktaran Fidan, uyku bozukluğu olanların yarısında da kaygı görüldüğünü dile getirdiğini söyleyerek “Corona virüs, kaygılanan insanların uyku düzenini bozdu. Bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını sağlayacak en önemli unsurlarından biri de sağlıklı ve düzenli uykudur” ifadelerini kullandı.

Asılsız ve yanlış bilgiler bilinçaltına yerleşiyor

Fidan, kaygının en önemli nedenlerinden birinin, son dönemde asılsız bilgilerden kaynaklanan yanlış haberler olduğunu belirtti. Asılsız ve yanlış bilgilerin kişilerin bilinçaltına yerleştiğini anlatan Fidan, şu değerlendirmede bulundu:

“Son dönemde corona virüsle ilgili sosyal medyada dolanan gerçek dışı bilgiler ve haberler uyku düzenini bozuyor. Bu durumda güvenilir haber kaynaklarını takip edip doğru bilgiyi almak gerekiyor. Oradan gelecek uyarılara yönelik hareket tarzı benimsenmeli.

Uyku öncesi ılık bir duş iyi gelebilir

Uyku düzeninin tekrar sağlıklı hale gelebilmesi için uykudan hemen önce evde yarım saatlik egzersiz yapılmalı. Böylece endorfin hormonu aktive edilecektir. Bu da kişinin hem kaygısı azaltır hem de uyku düzenini sağlar. Kişiler uyumadan önce güzel bir kitap okumalı ya da ılık bir duş almalı. Bunlar da uykuya geçiş düzenini sağlayıp uykunun devam ettirilmesini kolaylaştırır.”