Yaban mersininin faydaları

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre yaban mersini içerisinde bolca antioksidan C vitamini barındırmaktadır. Antioksidanlar, oksidatif stresten gelişen serbest radikallerden gelen hücreleri engeller, azaltır ve tersine çevirir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersininin bu etkilerinden yaban mersini çayı içerek veya taze yaban mersini yiyerek bu etkilerinden faydalanabiliyor. 

Yaban mersinini faydalı yapan şey nedir?

Yabanmersini, antosiyanozit denilen güçlü bir tipte flavonoid antioksidan içerir. Bu antioksidanın kardiyovasküler sistemi ve göz sağlığını desteklediği gözlemlenmiştir. Yaban mersinin faydaları geniş bir yelpazeye sahiptir. Ülkemizde çok fazla tüketimi tercih edilmiyor olsa da birazdan öğreneceğiniz yaban mersinin faydalarından sonra fikrinizi değiştireceğinizden eminiz. 

İşte yaban mersinin faydaları

Yaban mersininin faydaları 

Gözler, inflamasyon, kan basıncı ve diğer vasküler bozukluklardan etkilenebilecek yüksek konsantrasyonda küçük kılcal damarlara sahiptir. Yaban mersini enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu için gözlerde oldukça etkilidir ve kılcal damarları güçlendirmek, kanı inceltmek, vazodilatatörlerin salımını uyarmaya yarayan yeteneğe sahiptir. Yaban mersini meyvesinin genel olarak göz sağlığı ve görme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğine inanılır.  

Varisli damarlar: Yapılan son araştırmalar yaban mersininin şişlik ve varisli damarları hafifletip kaşıntı ve ağrıyı giderebileceğini çıkarmıştır. 
Kalp hastalıkları: Yaban mersini özleri gözle görülür bir şekilde damarların sertleşmesine, kan akışını ve dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Dolaşım sistemi:  Yaban mersini genel dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Kan basıncı: Yaban mersinin içerisinde yer alan antioksidanların kan basıncını düşürücü etkisi bulunmaktadır.

İshali tedavi eder 

Yaban mersini,   ishal, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılır.  Anti-inflamatuar ve büzücü özellikleri, dokuları sıkılaştırmaya ve ishal semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. 

Şeker hastalığını önler 

Yaban mersininin şeker hastalığını önlenmesi ve iyileştirilmesi için etkinliği erken dönemlerden beri takdir görmüştür. Ayrıca bu durum yapılan son bilimsel bulgular tarafından desteklenmiştir.

Antioksidan zengini

Yaban mersininin antioksidan gücü, onu çok yönlü meyve haline getiriyor. Zengin bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini, radikal süpürme özelliklerine sahiptir.  Suda çözülebilen kimyasallar içeren yaban mersini enerji metabolizması sırasında üretilen oksijensiz radikalleri araştırır ve etkilerini nötralize ederler. Bu koruyucu etki, oksidatif stresin bir sonucu olarak ortaya çıkan birçok problemin ortaya çıkmasını önlemektedir.

Karaciğer sağlığını korur 

Yapılan araştırmalar yabanmersini özlerinin vücudun C vitamini düzeylerini arttırarak karaciğer dokularındaki nitrik oksit konsantrasyonunu azalttığını göstermiştir. Bu durum karaciğer sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Böbrek yetmezliğini önler 

Yaban mersininin bir başka antioksidan etkisi de böbrek hasarına karşı savunmasıdır. Bilimsel  araştırmalar, yaban mersini özlerinin kreatinin, serum, kan, üre, nitrojen ve nitrik oksit düzeylerini içeren çoklu kritik faktörleri normalleştirmede yardımcı olduğunu göstermiştir.  Ayrıca vücuttan ağır metallerin ayrılmasına yardımcı olur ve daha iyi bir detoksifikasyon sağlar. 

Yaban mersini nasıl kullanılır?

Yaban mersini taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş, ekstrakte edilmiş veya sıvı halde tüketilebilir.
Kek, turta, reçel ve dondurma yapımında yaban mersini kullanılabilir.
Ayrıca ferahlatıcı sağlıklı bir içecek hazırlamak için yaban mersini meyvesini kullanabilirsiniz.