Yaz-kış demeden terlemenin sebebi bu çıktı! İşte çözümü

Hiperhidrozis yani aşırı terleme pek çok kişinin yaşadığı can sıkıcı bir sorun. Soğuk havalarda hatta bir sebep yokken bile ortaya çıkabilen aşırı terleme, ona yol açan sebep bulunduğunda kolayca ortadan kaldırılabiliyor. El, ayak, genital bölge, yüz, koltuk altı ve baş bölgesinde görülebilen aşırı terleme nasıl tedavi ediliyor? Aşırı terlemeye yol açan sebepler nelerdir? Aşırı terlemeye çözüm var mı? Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran anlattı

ABONE OL

Amerika’da yüzde 5 civarında kişi bu tanıyı alırken ülkemizde yüzde 10 civarında olduğu tahmin ediliyor. Birçok kişi bu sorunu olduğu halde sağlık kurumlarına başvurmadığı için tam rakamlar bilinmiyor” dedi.

Aşırı terlemenin medikal olduğu gibi aynı zamanda sosyal ve psikolojik etkileri olduğunu kaydeden Dr. Ayran, “Birçok insan bu sorunun bir tedavisinin olduğunu halen bilmiyor ya da bu sorununu paylaşmaya çekiniyor.

Toplumda çok yaygın olmasına rağmen fazla konuşulmayan aşırı terleme sorunu ile ilgili halkımızı daha çok bilgilendirmeliyiz.

Normal terleme vücudun sıcak havaya, fiziksel aktiviteye, korku veya öfkeye verdiği tepkidir. Aşırı terleme ise bu sebepler yokken kişinin normalden fazla terlemesidir” ifadelerini kullandı.

Aşırı terlemenin sebepleri nelerdir?

Primer hiperhidrozis; el, ayak, genital bölge, yüz, koltuk altı ve baş bölgesinde görülür. Genelde çocukluk çağında başlar. Ayrıca genelde bu kişilerin yüzde 40 oranında aile öyküsü vardır.

Sekonder (ikincil) hiperhidrozis; tüm vücutta olabileceği gibi vücudun bir kısmında da terleme olabilir. Yetişkinlikte başlar. Bir sağlık sorunun belirtisi olabilir ya da bazı ilaçlardan sonra başlayabilir. Uyurken bile görülebilir.”

Dr. Meltem Ayran hipertiroidizm, kalp hastalığı, kanser, adrenal bezle ilgili sorunlar, menopoz, omurilik sinir hasarı, akciğer hastalıkları, tüberküloz, Parkinson hastalığı, enfeksiyon hastalıkları, ilaçlar ve antidepresanların da aşırı terlemeye yol açabileceğini söyledi.

En az 6 aydır bu şikayeti yaşıyorsanız…

Dr. Meltem Ayran, “Aşırı terleme sorununa sahip bir kişide belirgin bir sebep olmamasına karşın en az 6 aydır terleme şikâyeti varsa, vücudun her iki tarafında terleme oluyorsa, en az haftada 1 kez aşırı terleme durumu oluyorsa, günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, kıyafet değiştirmeye sebep oluyorsa, 25 yaşından önce başladıysa ve aile hikayesi varsa bu kişinin primer hiperhidrozis olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Aşırı terleme hastalığı nasıl tedavi ediliyor?

Dr. Meltem Ayran, hiperhidrozis rahatsızlığı olan kişilerin tedavi için izlemesi gereken yolu şöyle açıkladı: “Doktorunuz hikayenizi aldıktan sonra yapılan muayene ve bazen de testler sonucunda primer ya da sekonder hiperhidrozis tanısını koyarak tedavinizi planlar.

Toksin (botoks) uygulamaları, ortalama 9 ay boyunca etkili olur. El ve ayakta terlemelerinde toksin yanında iyontoferez (iontophoresis) önerilebilir.

Cerrahi müdahale hem riskleri hem de olası yan etkileri olduğu halde halen uygulanıyor ancak termal enerji (miradry) kullanılarak kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Bu, cerrahiye göre kesin alternatif bir yöntemdir.

Aşırı terleme yaşlandıkça azalır mı?

Antikolinerjik ilaçlar kullanılabilir ama yan etkileri olacaktır.

Ayrıca primer hiperhidrozisin yaşla birlikte azaldığına dair henüz bir kanıt yoktur.”