Yazın genital bölge temizliği nasıl olmalı?

Genital bölge hijyeni çok önemlidir ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Eğer genital bölgehijyeniniz düzgün olmazsa enfeksiyonlara ve kadınsal hastalıklara yakalanma riskiniz artacaktır. Özellikle sıcak havalarda genital bölge temizliği daha çok önemlidir. Peki, yazın genital bölge temizliği nasıl yapılmalı?

Enfeksiyonları önlemek için genital bölge hijyeni alışkanlık açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle bu alışkanlıklar sıcak havalarda tahriş ve kötü koku gibi diğer sorunları da önlerler. Ancak aşırıya kaçmak hiçbir zaman iyi değildir. Hijyeninizi ihmal etmemelisiniz ancak ona takıntılı bir hale de gelmemelisiniz. Aslında her iki durum da özel bölgeniz açısından kötü sonuçlara yol açabilir.

Paraben içermeyen ve pH değeri nötr sabunlar kullanın

Genital bölgenizi yıkamak için paraben içermeyen ve pH değeri nötr olan sabunları kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni çok güçlü sabunların o bölgedeki doğal asit seviyesini değiştirme ve enfeksiyonlara neden olma ihtimalidir. Cildinize daha nazik bir şekilde etki ederler. Ayrıca kötü kokuları önlemeye de yardımcı olurlar.

Genital bölgenizi süngerle yıkamayın

Bu tür malzemeler ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken bakteri yuvalarıdır. Ayrıca genital bölgenizdeki deri çok hassastır. Çok fazla ovalarsanız tahriş edebilirsiniz. Bu da daha sonra enfeksiyonlara neden olabilir.Temiz oldukları sürece bu bölgeyi ellerinizle yıkamanızı öneriyoruz. Bu esnada tırnaklarınızı kullanmaktan kaçının.

Tıraş veya ağda yaparken dikkatli olun

Tıraş  ve ağda yaparken genital bölgenizde yaralanmalara yol açmamaya dikkat etmelisiniz. Açık yaralar bakterileri ve enfeksiyonları çekebilir. Ağda yapıyorsanız veya başka bir yöntem kullanıyorsanız, tahrişe yol açmamak için de dikkatli davranmalısınız.Ayrıca pubik kıllarını tamamen yok etmemenizi öneririz. Aslında onlar sizi pek çok bakteriden korurlar. Onlar olmadığında enfeksiyon kapma riskiniz artar.

Vajinanızı dezenfekte etmekten kaçının

Vajinayı dezenfekte etmek genellikle kadınların sağlığı için kötüdür. Bu ürünleri yalnızca doktorunuz yazarsa kullanmanızı tavsiye ederiz.Vajinayı dezenfekte etmek vajinal floranızı değiştirir. Bu da enfeksiyon riskini artırır. Bu yüzden bundan kaçınmalısınız. Genital bölgeniz çok hassastır ve belli bir pH seviyesi vardır. Bu bölgede kullandığınız herhangi bir ürün bu seviyeyi değiştirebilir.

Sıkı kıyafetler giymekten vazgeçin

İç çamaşırınızın çok sıkı olması tahrişe yol açabilir. Kıyafetleriniz sürekli cildinize sürtündüğünde yalnızca rahatsız hissetmekle kalmazsınız. Aynı zamanda terleme miktarınız da artar. Bu durum bakteriye ve kötü kokulara yol açabilir. Bu genellikle çok sıkı kot pantolonlar tercih edildiğinde gerçekleşir.Dar kıyafetler cildinize sürtündüğünde yanmaya veya küçük yaralara yol açabilirler. Bunlar da sonradan enfeksiyona yol açabilir.

Genital bölgenizi günde bir kere yıkamanız yeterlidir

Temiz ve bakterisiz tutmak için genital bölgenizi günde bir kere yıkamanız yeterlidir. Unutmayın, aşırı temizlik de pH seviyenizi değiştirip sizi bakterilere ve mantara yakalanmaya daha yatkın bir hale getirebilir.

Adet döneminizde genital bölge temizliği çok önemlidir

Adet döneminizde genital bölge hijyeninize çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Adet nedeniyle oluşan kötü kokularla başa çıkmanın yanında asidite seviyesinin arttığını da unutmayın. Bu, enfeksiyonlar için ideal bir senaryodur. Pedinizi veya tamponunuzu 4 ile 6 saat arasında değiştirmeniz çok önemlidir.

Pamuklu iç çamaşırı tercih edin

Pamuklu iç çamaşırları nemi emer ve havalanmayı destekler. Böylece sizi serin tutar. Bakterileri önler. İyi havalandırmadığı ve bakterilerin barınmasına yol açabileceği için naylon iç çamaşırlarını genital bölgenizden uzak tutmalısınız.