Yazın neden daha çok midemiz ağrır ve yanar?

Özellikle mevsim geçişlerinde vücudumuzda birçok değişiklikle karşılaşırız. Yaz aylarında sıcak ve nemli havanın etkisi, uzayan geceler ve değişen yemek saatleri mide ağrılarının artış göstermesine neden olur. Bunların yanında zengin bir yemek kültürüme sahip olmamız ve ağır yemekleri geç saatlerde tüketmemiz de bazı sağlık sorunlarına yol açabilir! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, yaz aylarında mide ağrılarının sebeplerini ve tedavisini anlattı

ABONE OL

Mide ağrısı neden olur?

Düzensiz yemek yeme alışkanlıkları, hormonal faktörler, herhangi bir besin maddesine karşı alerjik bir durum, stres gibi psikolojik sebepler, fazlaca alkol ve sigara tüketimi, mide ağrısına sebep olacak çeşitli mide hastalıkları buna sebep gösterilebilir.

Ağrının yanı sıra midenizde yanma da varsa…

Midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının farklı olaylar sonucu iltihaplanması olayına gastrit adı verilir. Özellikle yetişkin insanlarda çok sık rastlanan bir hastalık olarak bilinen Gastritin diğer hastalıklara nazaran daha yüzeysel etkileri ve sonuçları vardır.

İlerlemesi sonucu daha derinlere nüfuz edebilir ve ülsere yol açabilir. Hastalığı tetikleyen en belirgin durum düzensiz beslenme ve yerli yersiz tüketilen gereksiz ürünler, alkol, sigara gösterilebilir.

Hastalığın ilerleyen aşamasında da genetik yatkınlığı olan ve özellikle kanserojen maddelere maruz kalan bireylerde kansere gidişe zemin hazırlar. Mide bezlerinde doku değişiklikleri olan hastalarda mide kanseri dört kat daha fazla görülür.

Gastrit nasıl teşhis edilir?

Gastrit, akut ve sürekli olmak üzere iki ayrı şekilde sınıflandırılıt. Kronik gastrit, kendini çok fazla belli etmez ve belirtileri kısa sürelidir. Teşhisi konusunda sıkıntı yaratabilir ve mide iltihabı, kusma, şişkinlik, iştahsızlık belirtileri arasında yer alır.

Akut gastritte, midede yanmalar ve aşırı bir basınç ortaya çıkar. Alkolün alımında mide ile teması sonrası mide tahriş olabilir ve delinmeler, yaralanmalar meydana gelir. Bu süreçte hasta mide bulantısı ile birlikte sürekli kusmaya başlar fakat kusmuğun rengi kanla karışık kırmızı bir renge sahiptir.

Gastrit nasıl tedavi edilir?

Hastalık başlangıç aşamasındayken uygun ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra eş zamanlı diyet uygulanır. Hastaya uygun yiyecek ve içecekler belirlenir ve hasta bu şekilde beslenir.

İlaç tedavisi mideyi onarmak ve tahripleri aza indirgemek amaçlı uygulanır. Hasta normale döndüğünde yediklerine ve içtiklerine yine de dikkat etmelidir çünkü mide yeniden tahriş olabilir ve hastalık nüksedebilir.

Ağızda hissedilen acı tadın sebebi nedir?

Mide asidinin aşırı üretimine bağlı olarak meydana gelen yaralar olan ülser, mide bölgesinde ağrı, yanma ve ekşime gibi yakınmalarla kendini gösterir.

Hasta kişi sürekli ağzında ekşimsi bir tat hissi ile karşılaşır ve tat alma duyusu normal bir birine göre hassas değildir. Hasta kişinin dili, normal insanlara göre daha koyu bir renge bürünür. Karnın üst kısmında ağrı ve acı hissi ortaya çıkar.

Hastalığın ikinci aşamasında baş dönmesi ve aşırı terleme gözlenir. Bu durumda derhal doktora başvurulmalıdır. Kusmalar başlar ve çoğu zaman hastanın ağzından kan gelir, bazı hastaların dışkılarında da kanama görülebilir. Bu belirtilerde artık hastalığın ilerlediğini gösterir ve tedavisine bir an önce başlanması gerekir.

Ülserden kurtulmak için ne yapmak gerekir?

Bu hastalık tedavi konusunda çok fazla zorluk çıkarmaz. Özellikle ilk aşamada teşhis konulur ve tedaviye erken başlanırsa hastalığın tedavisi erken zamanda ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Hastalığın durumuna göre başlangıçta ilaç tedavisi uygulanabilir. Tedavi sırasında ve sonrasında;

Düzenli bir şekilde istirahat etmek, sigara, alkol ve çay gibi maddelerden olabildiğince uzak durmak ve sigaralı ortamda bulunmamak, yemek saatlerinizi kaçırmamak ve bu saatleri belirli bir düzene sokmak, bağırsaklarınızın düzenli bir şekilde çalıştığından emin olmak konusunda dikkatli olunması gerekir.