Yeni evlenen çiftlere uyarılar

Uzmanlardan yeni evlenen çiftlere önemli uyarılar… Yeni evlenen çiftleri kısırlık konusunda uyaran uzmanların önerileri neler, gelin birlikte göz atalım.
Yeni evlenen çiftlere uyarılar

Evliliğin ilk yılları riskli

Op.Dr.Evren ışık yeni evli çiftleri kısırlık şüphesi konusunda uyardı. Evliliğin özellikle birinci yılından sonra gerekli testlerin yapılması gerektiğini söylerken sözlerini ‘’ “Sağlıklı çiftler evliliklerinin ilk bir yılında çocuk sahibi olamadık diye telaşlanmamalı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çiftlerin kısırlık açısından araştırılması için; bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamamaları gerekir” sözleri ile sürdürdü.

Yeni evlenen çiftlere uyarılar

Kısırlık nedir?

Korunmasız ilişki döneminde çiftlerin çocuk sahibi olamamasının kısırlık olarak nitelendirildiğini belirten Dr. Işık, Dünya Sağlık Örgütü’nün görüşüne göre iki farklı genetik yapıya sahip kişinin ilk cinsel ilişki sırasında DNA’larında eşleşme olmayabileceğini de dile getirdi.

Yeni evlenen çiftlere uyarılar

Başarısızlıktan korkmayın

Zaman içinde birleşmelerin başarılı olabileceğinin altını çizen Dr.Işık, kadınların en az 12 farklı yumurtlama döneminde cinsel ilişkinin denenmesi gerektiğini belirterek çiftlere umutsuz olmamaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Yeni evlenen çiftlere uyarılar

Birinci yıldan sonra araştırın

Kısırlık şüpheleri için bir yıl bekleyip beklememek konusunda merak edilen soruları cevaplayan Dr.Işık sözlerini şu şekilde sürdürdü: ‘’ Aslında bunun bir üst sınırı yoktur. Sadece Dünya Sağlık Örgütü ‘1 yıldan önce araştırmayın’ diyor. Bu aşamadan sonra erkeğin üroloji uzmanına, kadının da kadın hastalıkları uzmanına başvurması gerekir.

Yeni evlenen çiftlere uyarılar

Ticari kaygılara aldanmayın

1 yıllık korunmasız cinsel ilişki dönemini beklemeyen çiftleri ticari sebeplerle tüp bebek yöntemine yönlendiren kişiler hakkında da uyarılarda bulunan Dr. Işık ‘’ Ne yazık ki bir yıllık korunmasız cinsel ilişki dönemi beklenmeden genç çiftlere aşılama veya tüp bebek önerilebiliyor. Bu uygulama tamamen yanlıştır” şeklinde konuştu.

Yeni evlenen çiftlere uyarılar

Tüp bebek yöntemi etkili mi?

Özellikle merak edilen bir konu olan tüp bebek yöntemi hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Işık tüp bebek tedavisi için en uygun olan yaş aralığının kadınlar için 37-40 yaş olduğunu belirtirken, bu dönemde kadınlarda folikül sayısının azalmasından, erkeklerde ise sperm sayısının düşmesinden dolayı kısırlık görülebileceğini dile getirdi.

Yeni evlenen çiftlere uyarılar