Bahar depresyonuna girdiğinizi gösteren 10 belirti

Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan hava değişimi insanların psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Bahar yorgunluğu sanılan durum ise depresyonun belirtileri olabiliyor. Peki, bahar depresyonu kendini nasıl belli ediyor? İşte Uzman Psikolog Özlem Sosyal’dan bahar depresyonunun belirtileri ve korunma yolları…

Bahar aylarında hava sıcaklığıyla birlikte nem oranlarının da değişmesi, özellikle yaz mevsiminden kış mevsimine geçiş dönemi olan sonbaharda havaların serinlenmeye başlaması insan psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Depresyona yatkın olan kişiler ise bu dönemden daha çok etkilenebiliyor. Toplumda bahar yorgunluğu olarak bilenen bazı olumsuz değişimlerin de aslında depresyonun belirtileri olabileceği unutulmamalı. Alınacak bazı önlemler ile bahar depresyonundan korunmak mümkün.

Bahar depresyonu belirtileri

1-Umutsuzluk, çökkünlük, suçluluk, değersizlik duyguları
2-Üzgün ve boşlukta hissetme
3-Halsizlik, enerji kaybı ya da günlük işlere karşı ilgide azalma, performansta düşüş
4-Sinirlilik, kolayca ağlama, kaygı ve korkular
5-Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk

6-İştah ve uyku düzeninde bozulma
7-Konsantrasyonda azalma, unutkanlık ve karar vermekte güçlük
8-Cinsel istekte azalma
9-Uzun süreli, tedaviye yanıt vermeyen bedensel şikayetler ve ağrılar
10-İntihar düşünceleri, intihar planı ya da girişimi

Peki sonbahar depresyonundan korunmak neler yapmalı?

Düzenli uyku ile güne zinde başlayın

Düzenli bir uyku günün ritmini tutturmak, doğanın değişimine ayak uydurmak için önemli. Böylelikle vücudun biyolojisi düzene girmiş olur. Televizyondan, bilgisayar ve telefondan uzak sessiz bir odada kitap okumak uykuya dalmayı kolaylaştırır. Erken yatıp erken kalkmak ve her gün aynı saatte uyumak, yorgunluk ve stresi azaltır.

Spora veya yürüyüşe vakit ayırın

Spor ya da açık havada her gün yarım saat yürüyüş yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salınımını artırır. Serotonin, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren özellikte bir hormondur. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Spora veya yürüyüş yapmaya ekstra vakit ayıramıyorsanız alışverişe, işe yürüyerek gidebilir ve asansör kullanmak yerine 2-3 katı yürüyerek çıkabilirsiniz.

Güneşten kaçmayın

Güneşe çıkmak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Yetersiz güneş ışığı beyinde kimyasal maddelerin düzeylerini ve dağılımlarını bozabildiğinden bazı bireyler depresyona daha açık hale gelir. Bunun için güneş ışığında özellikle sabahları yarım saat kadar oturmak, mevsimsel geçişlerdeki depresyonu ve halsizliği önler. Güneşli havalarda dışarıda vakit geçirmek mevsimsel depresyonu hafifletmede etkili.

Bol su tüketin

Kafeinli içecekleri ve alkolü azaltmak, günde ortalama 2,5 litre su içmek, taze meyve suyu, bitki çayları tüketmek kaygı durumunu azaltır ve çökkün duygu durumun iyileşmesine yardımcı olur.

Stresi azaltacak şeyler yapın

Bu dönemde mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durulmasında fayda var. Stresli ve kaygılı ortamlar baharda değişen duygu durumunun depresyona çevirebilir. Açık ve yeşil alanlarda vakit geçirilebilir, yürüyüşlere çıkılabilir ve sevilen etkinliklerde bulunulabilir.

Sağlıklı beslenin ve kilonuza dikkat edin

Dengeli ve düzenli beslenmek, mevsime uygun sebze ve meyveler tüketmek hem ruh hem de beden sağlığına iyi gelir. İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak, Omega 3’ten zengin ceviz, semizotu, balık gibi besinler ile beslenmek, mevsimsel depresyonu önlemede veya yatıştırmada faydalı olur. Aşırı kilolu bireyler de bu dönemde dikkatli olmalıdır. Bu nedenle diyete dikkat etmeli ve gerekirse uzman desteği almalı.