Erimeyen göbek yağlarının yaratacağı 5 sağlık tehlikesi

Yağlar vücudumuzun neresinde birikirse biriksin endişe yaratır, özellikle de bu yağlar karın bölgemizdeyse… Eğer bir kadın olarak bel ölçünüz 80 cm, bir erkek olarak da bel ölçünüz 94 cm’in üzerindeyse göbeğiniz var demektir ve bu tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösterir. Göbek yağları ile yaşamanın yaratacağı riskleri bilmek istiyor ve tehlikelerini merak ediyorsanız haberimize buyurun… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Bu durum şeker hastalığına neden olabilecek daha yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmanıza neden olabilir.

2-Yüksek metabolik sendrom riski

Geniş bir bel ölçüsüne sahip olmanız metabolik sendrom geliştirme riskinizi artırır. Göbek yağınız ve geniş bir beliniz olduğunda kalp hastalığı, diyabet ve felç geliştirmeye eğilimli hale gelirsiniz.

Daha yüksek risk faktörü bu hastalıklara daha kolay yakalanmayı da beraberinde getirir.

3-Yüksek kanser riski

Çağımızın vebası haline gelen kanser de maalesef bu riskler arasında yer alıyor.

Yapılan bir çalışmaya göre göbek yağından salınan bir tür protein, kanserli olmayan hücreleri kanserli hücrelere dönüştürebiliyor ve tümör büyümesine neden olabiliyor.

4-Yüksek kardiyovasküler hastalık riski

Karın bölgesindeki yağ hücrelerinin, kan damarlarını daraltabilen ve yüksek tansiyona neden olabilecek proteinler üretebildiği kanıtlanmıştır.

Ayrıca bu proteinler damarların tıkanmasına ve inme ile kalp krizine karşı savunmasız kalınmasına yol açar.

5-Yüksek demans riski

Fazla yağlar beyni de vuruyor! Bir araştırmaya göre, göbek bölgesinde yağlanma olan kadınlarda diğerlerine göre demans gelişme olasılığı 3 kat daha fazla. Demans hastalığı, beyin hücrelerinin zarar görmesinden kaynaklanır. Bu hasar, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurma yeteneklerini engeller. Bunun sonucunda da özellikle hafızada sıkıntılar meydana gelir.

Siz siz olun göbek bölgesindeki yağlanmayı sakın göz ardı etmeyin ve onu ortadan kaldırmak için gereken bütün özeni göstermeye gayret edin.