Erkeklerin vücutlarında dikkate almaları gereken belirtiler

Erkeklerde saç dökülmesi, libido azalması, göğüslerin büyümesi, daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacı, testislerde yumru gibi değişiklikler hangi hastalıkların belirtisi?

ABONE OL

Geceleri normalden fazla idrara çıkmak

Geceleri tuvalete daha sık gitmeye başladıysanız ve hatta altınıza kaçırmaya başladıysanız prostat olabilirsiniz. Bu semptomlar varsa acilen doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Testislerde yumru

Testislerde yumru veya şişlik erkeklerde sık rastlanan bir durumdur ve genellikle kanser değildir, zamanla kaybolur. Ancak testiste yumru aynı zamanda testis kanseri belirtisidir. Testislerinizde ağrılı bir yumru varsa ve bir türlü geçmiyorsa doktorunuza danışın.

Koku alma duyusunun azalması

Erkeklerde koku alma duyusunun azalması fertilite problemi göstergesi olabilir. Erkeğin testislerinin fonksiyonunu yitirdiğinin ve daha az hormon ürettiğinin belirtisidir. Bu hastalık anosmi olarak bilinir ve erkeklik hormonlarının eksikliği anlamına gelen genetik bir hastalık olan kallmann sendromu ile bağlantılı olabilir.

Libido azalması

Yaş büyüdükçe erkeklerin yataktaki performansı azalır. Ancak bir araştırmaya göre erektil disfonksiyon 40 yaşın altındaki her dört erkekten birini etkiliyor. Bu sonuç erkeklerin yataktaki performansını etkileyen yaştan başka faktörler de olduğunu gösteriyor. Stres, endişe, diyabet, kalp ve damar hastalıkları bu faktörlerden sadece birkaçı.

Biçimsiz penis

Erekte haldeki penisin bir miktar kıvrımlı olması normaldir ancak bu haldeki şeklinde herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde; ağrı veya başka problemler varsa peyroni hastalığı gibi daha ciddi bir şeye işaret ediyor olabilir. Peyroni hastalığı, peniste kolajen plağı oluşmasıdır. Bu durumda penis erekte haldeyken daha eğiktir ve seksi daha zor hale getirir.

Ayak baş parmağında ağrı

Ayak baş parmağındaki ağrı genellikle gut belirtisidir. Gut hastalığı kadınlarda da görülür ancak erkeklerin hastalığı yakalanma riski üç kat daha fazladır. Gut hastalığının başlıca belirtileri arasında baş parmakta ağrıyla birlikte eklem ağrısı da vardır.

Saç dökülmesi

Erkeklerde belli bir yaştan sonra saç dökülmesi çok normaldir ancak bazen altında çok ciddi bir problem olabilir. Bir araştırmaya göre bir erkeğin alın kısmındaki ve tepedeki saçlarının dökülmesi prostat kanserine yakalanma ihtimalinin %40 daha fazla olduğunu gösteriyor.PembeNar Özel