İyileştirme gücüne sahip evinizden eksik etmemeniz gereken 5 besin

“Hangi hastalığa hangi besin iyi geliyor?” sorusunu sık sık soranlardansanız cevabı Dr. Fevzi Özgönül verdi. Diş çürüklerinden sindirim sistemi problemlerine, ülserden kolesterole hatta baş ağrısına kadar pek çok sağlık problemine kalkan olan besinler var ve hepsi de muhteşem bir iyileştirme gücüne sahip. İşte evinizden eksik etmek istemeyeceğiniz o besinler…

ABONE OL

Vücudun direncini artıran ıspana özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu korur.

Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşı koruyucudur.

2-Kolesterole sarımsak

Taze sarımsak da mevsimsel salgın hastalıklarına karşı koruyucu, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılır.

3-Sindirime taze fasulye

Taze fasulyenin mevsiminde haftada 2 defa tüketilmesi gerektiğini unutmayın.

Kalorisi düşük, yağ bakımından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı sebebiyle diğer gıdaların sindirimine yardımcı olur.

Sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağladığı ve bununla birlikte kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için yararlı bir yiyecektir.

4-Ülsere biberiye

Biberiyede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, mide ülserinde, hazımsızlık ve sindirim sisteminin yavaş çalıştığı kabızlık gibi durumlarda, migren tipi baş ağrılarında faydalı olabilir.

Hatta biberiye yağı kas ve eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir.

5-Baş ağrısına havuç

Havuç salatalarda, her türlü et ve sebze yemeklerinde kullanılmalıdır.

Unutkanlığa karşı kullanımı yaygındır. Son yıllarda erken bunama, Alzheimer, kalp krizi, kronik baş ağrıları, deri ve akciğer kanserine karşı kullanılmaya başlanmıştır.