Kawasaki hastalığı belirtileri ve semptomları nelerdir? Kawasaki hastalığı corona virüs ile bağlantılı mı?

Corona virüs vaka sayısının yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde 9 yaş altındaki çocukların Kawasaki hastalığı belirtileri ile hastanelere başvurmasının ardından vatandaşlar Kawasaki hastalığı nedir, belirtileri ve semptomları nelerdir sorularına yanıt aramaya başladı. Belirtilerin koronavirüs vaka sayısının fazla olduğu Avrupa ve ABD’de hızla artmasının ardından bilim adamları iki hastalık arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmaya başladı. Peki Kawasaki hastalığı nedir, belirtileri ve semptomları nelerdir?

Tüm dünyada etkisini sürdüren corona virüsün yanı sıra Avrupa ülkelerinde son dönemde 9 yaş altındaki çocukların kawasaki hastalığı belirtileri ile hastanelere başvurmasının ardından vatandaşlar kawasaki hastalığı nedir, belirtileri nelerdir sorularına yanıt aramaya başladı. Çocuklarda görülen yüksek ateş ve koroner arter anevrizması gibi belirtiler görülmesi Corona virüs ile kawasaki hastalığı arasında bir ilişki olduğundan şüphelenilmiştir. Peki Kawasaki hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

KAWASAKİ HASTALIĞI NEDİR?

İlk kez 1967 yılında Japon çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından teşhis edilen Kawasaki hastalığı, özellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen hastalıklardan biridir. Kawasaki sendromu olarak da adlandırılan bu hastalık çocuklarda nadir görülse de önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Tedavi edilmediğinde ciddi kalp rahatsızlıklarına yol açan Kawasaki hastalığında erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile çocuklar normal seyrinde büyüyüp gelişebilmektedir.

Kawasaki; genel olarak kalbi besleyen koroner atardamarlar başta olmak üzere orta büyüklükteki damarlarda genişlemelere ve vaskülit olarak da bilinen damar çeperlerinde iltihaplanmalara neden olabilen bir hastalıktır.

KAWASAKİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kawasaki hastalığı hızlı ilerleyen yakınmalar ile ortalama 2 hafta içinde istemeyen sonuçlar doğurabilir. Tüm belirtileri her çocukta ortaya çıkmayabilir. Özellikle hastalığın ilerleyen aşamasında görülen kalp komplikasyonları tedavi gören çocukların çok azında ortaya çıkmaktadır. Bir yaşından küçük çocuklarda ise semptomların belli belirsiz olması nedeniyle teşhis konulması zorlaşmaktadır. Bu durumda, tanı ve tedavi gecikmekte ve kalp damarlarında genişleme (anevrizma) daha sık görülebilmektedir.

Üç aşamada ilerleyen hastalığın ilk evresi yüksek ateşle karakterizedir. İlk 3 günlük dönemde 39°C’nin üzerinde seyreden yüksek ateşin yanı sıra;

Boğaz, ağız kenarında ve dudaklarda tahriş ve kızarmalar,

Gözlerde kızarıklık,

Gövde, kasık ve bacak derilerinde döküntü, kızarıklık ve soyulmalar,

Lenf bezlerinde büyüme,

Normalden daha kırmızı ve şiş dil,

El ve ayaklarda kızarıklık ve şişlikler görülmektedir.

Bu belirtilerin yanı sıra bebeklik döneminde verem aşısı (BCG) uygulanmış çocukların bazılarında aşı bölgesinde kızarmalar da görülmektedir. Semptomların ortaya çıktığı ilk 3-5 gün çocuklar oldukça huzursuz olur. Yüksek ateşin bu süre boyunca düşmediği çocukların tedavi altına alınması gerekmektedir.

Bu dönemin ardından ise şu belirtiler gözlemlenmektedir:

İshal ve kusma,

Baş ve karın ağrısı,

Eklem yerlerinde şişlikler ve ağrı,

El ve ayak parmak uçlarında soyulmalar.

Hastalığın son aşamasında ise belirtiler ortadan kalkabilmektedir. Bununla birlikte tedavi uygulanmadığı takdirde çocuklarda kalp komplikasyonları görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar hastalığın en önemli ve ciddi semptomlarıdır. Kalpte aritmiler ve çeşitli katmanlarda iltihaplanmalar görülebilse de hastalığın yarattığı en büyük hasar kalp damarlarında genişlemedir (koroner anevrizma).

CORONA VİRÜS İLE KAWASAKİ HASTALIĞI BAĞLANTILI MI?

Corona virüs vaka sayılarının fazla görüldüğü İtalya, ABD ve İspanya gibi birçok ülkede 9 yaşın altındaki çocukların kawasaki hastalığı belirtileri ile hastanelere başvurmasının ardından corona virüs ile kawasaki hastalığı bağlantılı mı sorusu akıllara getirildi. Henüz bu iddia kanıtlanamasa da araştırmalar devam ediyor.