Soyanın küçük alfabesi ve sağlık

Süt Alerjisi: Soya sütü alerjik çocuklarda inek sütünün ye¬rini alabilir, ama dikkat edilmelidir! Soya sütü de aynı zamanda alerjik olabilir.

Kanser: Soya kesin olarak hormonlara bağlı kanserlerden korur, bu demektir ki göğüs, rahim, prostat kanserlerinde etkilidir. Son zamanlarda menopoza giren kadınların düzenli olarak soya tüketenleri konusunda yapılan bir araştırmaya göre göğüs kanseri riskinin bu kadınlarda % 54 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak Asyalı kadınların batılı ülkelerden 6 kat daha az göğüs kanserine yakalanması bir rastlantı değildir, ama soya aynı zamanda hormonlara bağlı olmayan kanserleri de önler. Bunlar mide, bağırsak, akciğer ve lösemidir. İyi duydunuz: soya bu hastalıklardan kurtarmaz, önleyiciliği vardır ve bu çok önemlidir.

Kolesterol: Soya belirgin bir şekilde kolesterol oranını düsürür. Diğer yandan, kötü kolesterol oranı düşerken iyi ko­lesterolde bir değişme olmaz, bu mükemmel bir şeydir. Gerçekten, şimdi birkaç yıldan beri toplam kolesterol ora­nının düşürülmesinin sağlık için tehlikeli olduğu biliniyor. Damarları kirleten “kötü” kolesterol ve temizleyen “iyi” kolesterol vardır. Bu ikincisini yerinde tutmak yeter oran­da diğerini kesinlikle düşürmek gerekir. Beslenme alışkan­lıklarını değiştirmek mi tıbbi bir tedavi almak mı? İkincisi ne yazık ki sık tercih edilendir. Biri diğerine engel olmaz, aksine. Başka yerlerde soya protein taşıyan tek gıdadır… SIFIR koles­terol!

Protein olarak zengin gıdalar Kolesterol Yapısı (mg olarak 100 gr’da)
Beyin 3000e kadar
Balık ciğeri 570 ile 800
Yumurta 450
Et yağı 300
Yumuşakçalar, kabuklular 200 – 250
Dana eti, ördek 100
Sardalya yağı 100
Tavuk, jambon, et 60 – 90
Öküz Telciği, pirzola 70
Tam süt 13
Süt kaymağı 3
Soya 0

Kalp: Kolesterol oranını azaltma yeteneği dışında soya da­marları korur ve damarları tıkayarak enfarktüs ve beyin felçlerine neden olan pıhtılaşmayı önler. Açıkçası soya ye­mek bir kalp krizi geçirme riskini veya beyin damarların­da aksaklık oluşması riskini azaltır.

Diyabet:Bir diyabetik sağlığını, ihtiyaçlarını iyi gözlemle­mek zorundadır. Çok hassastırlar, özellikle de kalpleri. So­ya kalbin en iyi arkadaşıdır. Başka yerlerde “sebze” ağır­lıklı bir beslenme kandaki şeker oranını kontrol altına ala­bilir. Bu başlıkta soya, sebzeler, kuru sebzeler ve diğer ot­lar, tahıllar ve meyveler gelir. Soya başka yerlerde böbrek rahatsızlıklarının önlenmesine ve organların fonksiyonla­rının düzenlenmesine yardımcı olur veya diyabetiklerin yaşadığı sorunları giderir.

Hafıza: Soya özel bir yağ içerir. Beyinsel fonksiyonları iyi­leştiren lesitin. Soyadaki lesitinin uzun zamandan beri ha­fıza problemlerini başarıyla giderdiği tespit edildi. Gerçek­ten, beyindeki anıları stoklayan maddenin biçimini des­tekler.
Menopoz: Bu kötü alandaki karşıtlıklara rağmen meydana gelen belli özellikler sonucu oluşan aksaklıkların gideril­mesi soyanın büyük başarısıdır. Asyalı kadınların meno­poz döneminde bizimkilerden çok daha az acı çektikleri biliniyor, bazı belirtiler Japon geleneklerinden bile daha kusursuz. Örneğin “ateş nöbetleri” nin sonu yoktur. Bu de­mektir ki onlar Okinawa’lılardan nadiren etkilenirler. Ka­dınlar sık sık ateş nöbeti geçirdiklerinde soyadan yararla­nılır. Eğer menopoza girmeden önce tüketilirse çok etkili­dir (menopoz öncesi dönem). Asla erken olmaz. Araştır­malar cildin güzelleşmesi üzerinde pozitif bir etkisi oldu­ğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini belirtirler.

Ostoeporoz: Hiç kuşkusuz soya, kemiklerin kırılmasına karşıdır. İyi duydunuz, soya fiziksel etkinliğinin (1 numa­ralı kemik koruyucu), uygun bir beslenmenin (kalsiyum ve potasyum olarak zengin, tuz olarak fakir) yerini tutmaz, ama izoflavonesleri kemiklerin tahribatına karşıdır, de­vamlılığını ve canlılığını destekler.

Prostat: Soya kadınlarınki kadar erkeklerin kanserlerine de karşıdır. Bu güzel bir haber, çünkü tofu bütün ailenin yemek masasında güzel bir yere sahiptir ve yuvanın bü­tün üyeleri bu ziyafetten yararlanabilir.
Fazla Kilolar: Soya inceliği korur (protein ve lifler olarak çok zengin, çok iyi bir açlık giderici) bu gerçekten ideal bir gıdadır.