Uykunuzu kaçırmak için kahve içmeyin! İşte zararları

Uykumuzu kaçırmak ve daha fazla uyanık kalmak için başvurduğumuz kahve, uyku düzenimizi altüst ederek vücudumuza zarar veriyor. Öte yandan uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için kullanılan ilaçların da ciddi yan etkileri var. Algıdan hafızaya, depresyondan dikkatsizliğe kadar pek çok şey üzerinde etkili olan kaliteli uyku için yapılması gerekenleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu sıraladı

ABONE OL

Yatmadan önce bunları yapmayın!

Ev içi aydınlatmalardan cep telefonları ve tabletlere, bilgisayarlardan televizyonlara kadar günlük hayatın parçası olan her cihazda kullanılan LED’ler güneş ışığını taklit ederek beyinde gündüz algısı oluşturuyor.

Yatmadan önce televizyona, telefona ve bilgisayara bakmak beyinde kortizon gibi stres hormonları salgılayarak uykuyu dağıtıyor” dedi.

Kafein uykusuzluğu iyice körüklüyor!

Gün içinde uyanık kalmak için kafein gibi uyarıcı maddelerin tüketiminin problemi körüklediğine dikkati çeken Prof.Dr. Akkoyunlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Algıyı, duyguları, konsantrasyonu, hafızayı zayıflatan uykusuzluk; doğru karar alamama, dikkatsizlik, depresyon gibi ciddi sonuçlar doğuruyor.

Daha çok uyanık kalmak için daha çok kahve tüketiyoruz. Kahve bugün petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ikinci ürün durumuna geldi.

Bu ilaçlar sizi hasta edebilir

Öte yandan, uykuya dalmak ve gündüz uyanık kalmak için uyku hapları gibi medikal ürünlerden medet umuyoruz.

Bu ilaçlar doktor kontrolünde ve nedene yönelik tedavisi olmadan kullanıldığında kronik uyku ve psikolojik bozukluklarından ölüme kadar giden ciddi tehlikelere yol açıyor.

Bu yüzden reçeteli ya da reçetesiz verilen ilaçları eş dost tavsiyesiyle kullanmayın.

Kaliteli uyku için ne yapmalı?

Unutmayın, kaliteli uykunun yolu uyku hijyenini sağlamaktan geçiyor.

Uyumak için kendimize karanlık ortam hazırlayın ve zaman verin.

LED ekranlardan uzaklaşın. Buna rağmen uyuyamıyorsanız profesyonel destek alın.”