Agorafobi nedir, nasıl tedavi edilir?

Agorafobi alan korkusu diye tanımlayabileceğimiz bir korku çeşididir. Agorafobili kişi kendini endişeli, panik, utangaç ve bulunduğu yerden kaçamayacağını bir halde düşünür. Agorafobi kişinin hayatını fazlasıyla olumsuz etkileyebileceği için ciddiye alınması gerekir.

Korkularla savaşmanın yeni yolu: Sanal gerçeklik

Agorafobi nedir?


Agorafobi genel anlamıyla alan korkusudur. Panik bozukluk yaşayan kişilerde sıklıkla görülür. Agorafobili kişi kendi kontrolünü kaybeder, öleceğini ya da delireceğiniz düşünür. Göğüs ağrısı, baş dönmesi, titreme, mide bulantısı, terleme ve nefes alamama gibi sorunlar yaşar.

Agorafobili kişi kendini en rahat evde hisseder. Halka açık yerlerde bulunmaktan, alışveriş yapmaktan, seyahat etmekten korkar. Kalabalık ortamda bir sorunla karşılaştıkları zaman yardım bulamayacaklarını düşünürler ve bu durumdan oldukça endişe duyarlar. Bu endişeleri yüzünden toplumsal bir alana gittikleri zaman yanında mutlaka çok güvendikleri biri olsun isterler. Yanındaki kişinin varlığı onlara bir sorunla karşılaştıkları zaman daha kolay çözebilecekleri güvenini verir.

Agorafobi nedenleri nelerdir?

1 – Agorafobi sinir sisteminde meydana gelen sorunlardan kaynaklı oluşabilir. Bu durum biyolojik nedenden kaynaklıdır.

2-  Aile bireylerinde agorafobili birini olması bu rahatsızlığın görülme ihtimalini fazlaca artırıyor. Bu durum genetik etkenlerden kaynaklıdır.

3-  Kişi psikolojik travma yaşatacak herhangi saldırıya uğrama, yakınını kaybetme gibi bir durum yaşadıysa agorafobiye neden olabilir. Bu durum psikososyal etkenlerden kaynaklıdır.

Agorafobi nasıl tedavi edilir?

Agorafobili kişiye doğru bir yaklaşım sergilemek gerekir. En doğru tedavi yöntemi bir terapiste görünmektir. Agorafobi anksiyete ilaçları ve antidepresanlar ile tedavi edilebilir. Agorafobi tedavi süreçleri çoğu zaman olumlu sonuç verir. Tedavi yönteminin etkisi hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Karanlık hava depresyonu tetikler mi?