Aynı anda iki kişiyi sevmek mümkün müdür?

İki kişiyi aynı anda sevmek mümkün olabilir mi? sorusunun cevabı çoğumuzun hiç hoşuna gitmese de maalesef; evet. Filmlerin ve kitapların ana konusunu oluşturan bu durumu araştırmacılar bilimsel olarak bir açıklama getirdiler. Her insan farklı karakteristik özelliklere sahip ve bu durumda iki kişiye karşı aynı anda hisler besleyebiliyor. Klinik psikolog ve Kaliforniya Üniversitesi Psikoloji Bölümü profesörü Ramani Durvasula, aşkın tek bir lezzetten ibaret olduğuna inandığımızı ama aslında birçok tadı bir dondurma dükkanı gibi içinde barındırdığından bahsediyor. Yani birbirine hem fiziksel hem de karakter olarak zıt olan iki insan  sizi derinden etkileyebilir ve duygularınızı ele geçirebilir. 

Böyle bir durumda olan kişi sürekli düşünmeye başlar.  “Eğer iki kişi arasında kalıyorsanız; ikinciyi seçin. çünkü birinciyi gerçekten sevseydiniz, ikincisi olmazdı” sözü aklında dolanıp durur ve kendini sürekli kötü biri gibi hissedebilir. İkisini de kaybetmek istemezsiniz fakat sonunda ikisini de kaybedebileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu durumunuzu duyanlar size “şımarık” ve hoş olmayan tabirler kullanabilirler. Her gün yeni bir güne uyandığınızda, bu belirsiziğe son verme duyusu ile uyanırsınız. Sürekli aklınızda bir değerlendirme içindesinizdir, tarafların artıları eksilerini düşünürken birden kendinizi karmaşının ortasında bulursunuz. Peki iki kişi arasında kaldıysanız ne yapmanız gerekir? 

Her şeyi kontrol altında tutmaktan vazgeçin

Durvasula’ya göre insanoğlu olarak karmaşık varlıklarız. Bu yüzden iki farklı karakterdeki iki farklı insanın size çekici gelmesi mümkün. Birisini çekici bulmanın ya da birinden etkilenmenin biyolojik bir deneyim olduğunu söyleyen Durvasula, var olan ilişkiniz devam ederken, bir gün iş yerinde gördüğünüz birisine  bakakalmanızın ve hormonlarınızın harekete geçmesinin gayet normal 
olduğundan bahsediyor. Aşkın sizde hissettirdiği o heycanın nedeni ise vücudunuzdaki dopamin seviyesinin aniden yükselmesiyle ilgilidir. Bu durumda dopamin seviyeniz her gün farklı durumlara girer ve siz bunu kontrol edemezsiniz. Bu bakımdan karşınıza çıkacak yeni biri dopamin hormonlarınızın salgılanmasına neden olacak kadar sizi etkileyebilir.  

Kendinizi her zaman beğenin ve karşınıza çıkacak alternatifleri değerlendirin

Hayatınızın her anında bu durumu doğal olarak mutlaka yaşamış olabilirsiniz. Günümümüzdeki etkileşimin ne kadar arttığını düşünürsek, bu konudan ne yaparsanız yapın kaçamazsınız diyebiliriz. Yeni bir işe başladığınızda, işinizde terfi aldığınızda ya da kilo verdiğinizde kendinizi daha mutlu ve iyi hissedersiniz. Bu da yeni deneyimlere ve yeni insanlarla tanışmaya daha açık olmanızı sağlar. Durvasula bu konuya dair güzel bir açıklama yapmış;  “Kendinizi ne kadar beğenirseniz, o kadar da başkalarına aşık olursunuz”.

Aklınızı mantıklı düşünmeye itin ve kuralları iyi öğrenin

Birini seçerek yolunuza devam etmek istiyorsanız,her ikisinin de artılarını ve eksilerini yazın. Listeyi değerlendirirken bunları sakın unutmayın:
Aşık olduğunuzda gözünüz hiçbir şey görmez, şiddetli bir duygu seline kapılıp gidersiniz. Ancak her zaman asıl  kazanan, gerçekten arkadaşlık kurabildiğiniz o kişiye karşı duyduğunuz gerçek sevgidir.

Pembe gözlükleri çıkarın ve tatile çıkın 

“Gerçekten sevmek mi? İkisini de çok seviyorum” diyorsanız, bunları da düşünmeniz lazım:

 Hastalandığınızda size sürekli çorba yapan, mendillerinizi hiç şikayet etmeden ve iğrenmeden sizinpeşinizden hangisi toplardı? Ya da yaşlandığınızda tutkunuz çoktan öldüğünde size hala hangisi keyif verebilir? Yaşadığınız bu aşk üçgeni sizi yorduysa ve kafanızı toplamak için biraz molaya ihtiyacınız varsa kısa bir tatile çıkın. Yaşadığınız şehirden ve bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak her zaman algılarınızın daha çok açılmasına ve farklı şekilde düşünmenize olanak sağlar. Böylece bu aşk üçgenine dışarıdan bakıp daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz.

İçinizdeki sese kulak verin

Peki iki kişi arasında kaldığınızda, kimin doğru olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Size yardımcı olacak seçeneklerden bahsettik fakat bu seçenekler size yeterli gelmeyebilir. Bu durumda doğru insanın hangisi olduğunu anlamanız pek mümkün olmayabilir. Bu kadar arada kaldığınızı ve kendinizi çaresiz hissetiğinizi düşünüyorsanız size son bir önerimiz var; içinizdeki ses kulak verin ve içgüdülerinize güvenin. İşte o zaman birinin diğerine göre daha ağır bastığını göreceksiniz.