Covid-19’u hafif atlatanlarda da antikor üretimi oluyor mu?

Corona virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı ile ilgili en merak edilen sorulardan biri de hastalığı hafif atlatanların vücudunda antikor üretimi olup olmadığı. Fransa’da yapılan bir çalışmaya göre yeni tip corona virüs (Covid-19), hastalığı hafif atlatan kişilerde bile antikor üretimine yol açıyor. İşte detaylar…

ABONE OL

Araştırmacılar, ülkenin doğusundaki Strasbourg kentinde iki hastanede salgını hafif atlatan 160 sağlık personelinden kan örneği alarak inceledi.

13 gün sonra virüse karşı antikor geliştirdiler

İki farklı antikor testi yapılan kan örneklerinde bu kişilerin yüzde 99,4’ünün Covid-19 semptomları taşıdıktan 13 gün sonra virüse karşı antikor geliştirdikleri ortaya çıkarıldı.

Antikor virüsü etkisiz hale getiriyor

Antikorların virüsü etkisiz hale getirme yeteneği bulunuyor ve enfeksiyondan sonra haftalar içinde güçlü bir şekilde gelişiyor.

Antikorlar enfeksiyona karşı koruyor mu?

Bir insanın Covid-19’a yakalandığının işareti olarak görülen antikorların, insan vücudunu yeniden enfeksiyon kapmaya karşı koruduğu henüz ispatlanmadı.

Hafif geçirenler testte bunu görebiliyor mu?

Diğer yandan Covid-19’u hafif geçirenlerde, antikor seviyeleri neredeyse tespit edilemeyecek kadar düşük oluyor.

Bu da antikorların testlerde görünmemesine neden oluyor.

Çin’de ortaya çıkan Covid-19, kısa sürede 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü.

Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 5 milyon 939 bin 353’e ulaşırken, virüs nedeniyle 362 bin 798 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye’de antikor testi yapılmaya başlandı

Corona virüs salgınında kullanılan antikor testleri Türkiye’de de başladı. İlk olarak İstanbul Üniversitesi’nde testler uygulanmaya başlarken daha önce belirtisiz bir şekilde hastalığı geçiren insanlar tespit edilebilecek.

Bu testlerin en büyük faydası ise plazma tedavisinde görülecek.