El yıkamak için hangi sabun daha sağlıklı?

Corona virüs salgınıyla birlikte el hijyeni daha da önem kazandı. Ancak el hijyenimizi sağlarken yaptığımız yanlış sabun tercihleri pek çok problemi de beraberinde getiriyor. “Yanlış ürün seçimi egzamaya dahi yol açabilir” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr.Öğr. Üyesi Gürkan Yardımcı, ellerimizi yıkarken kullanmamız gereken sabunun özelliklerini açıkladı. Sabun alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kokulu ve renkli sabunları kullanmak tehlikeli mi? E vitamini, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, papatya yapı, jojoba yağı, aloe vera, gliserin gibi içeriklere sahip sabunlar kullanılabilir mi? İşte cevabı…

ABONE OL

Dr. Yardımcı, el hijyeninin en ideal şeklinin ellerin en az 20-30 saniye boyunca, el bilekleri de dahil olmak üzere sabunla ve ılık su ile yıkanması olduğunu belirterek, “Sabun ile ellerin yıkanamadığı durumlarda el dezenfektanları ve alkol içeren kolonyalar kullanılabilir.

Ancak elleri çamaşır suyu, sirke veya deride tahriş oluşturabilecek kimyasal ürünlerle dezenfekte etmek ciltte kuruma, kızarıklık, çatlama ve hatta egzamaya neden olabilir.

Bu da corona virüsün hasarlı deriden bulaşmasını kolaylaştırıp ciddi bir risk oluşturur” ifadelerini kullandı.

Mümkün oldukça kokusuz ve renksiz sabunların tercih edilmesi gerektiğine değinen Dr. Yardımcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Derimiz koruyucu bir tabaka görevi görür. Bu koruyucu tabakanın hasarlanması durumunda cildimizde sertleşme, yıpranma, kuruma ve çatlamalar meydana gelir.

Gereğinden fazla el yıkamak, yanlış ürünler kullanmak ve el yıkama sonrası nemlendirici kullanmamak egzamaya dahi yol açabilir.

Bu yüzden elleri yıkarken genellikle beyaz renkli, kokusuz ve renksiz sabunlar kullanılmalı.

Ancak bu ürünlerin haricinde deride nemlendirme özelliği bulunan E vitamini, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, papatya yapı, jojoba yağı, aloe vera, gliserin gibi içeriklere sahip sabunlar da kullanılabilir.

Hangi içeriğe sahip sabun kullanılırsa kullanılsın yıkama bittikten hemen sonra mutlaka nemlendirici ürünler sürülmeli.

Vazelin en ideal nemlendiricidir. Ancak kaygan yapısı nedeniyle kullanımı bazen zorlaşabiliyor.

Vazeline alternatif olarak gliserin, E vitamini, zeytinyağı, hodan yağı, Hindistan cevizi yağı, papatya yağı, aloe vera, argan yağı, badem yağı, shea butter gibi içeriklere sahip nemlendirici kremler de cilt yapısı uygun kişiler tarafından kullanılabilir.

El yıkama imkanının olmadığı durumlarda ise yüzey dezenfektanları yerine el dezenfektanları ya da kolonya kullanılabilir.”