Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde hamilelik testi yapma, eczaneden alınabilecek hamilelik test kiti ile mümkün olabilmektedir. Peki Evde Hamilelik Testi Ne Zaman yapılır işte tüm detaylar sağlık sitesinde.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Pek çok kadın evlenip bir çocuk sahibi olmanın hayaliyle yaşamaktadır. Ancak hamile kalıp kalamama konusunda çok tedirgindirler. Özellikle daha önce bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayan kadınlar genelde hep bir korku içerisindedir. Hamilelik belirtilerinden birini yaşadığı an da ‘ Acaba hamile miyim? ‘ sorusuyla dolanmaktadırlar. Ancak bunu anlamanın çok kolay yolları mevcuttur. Öncelikle hamilelik belirtileri neler olabilir bu konuya değinelim.

 

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Ne tür belirtiler yaşanırsa hamilelik başlamış olur sorusuna verilen pek çok yanıt vardır. İlk olarak her sağlıklı kadının ayda bir kez yaşadığı regl dönemi yani adet kanamasında gecikmeler başlar. Doğal olarak geciken regli hemen akıllara hamileliği getirir. Ancak burada önemli bir nokta vardır ve genellikle kadınlar tarafından karıştırılmaktadır. Her kadında hamilelik belirtileri aynı şekilde ve derece de olmayabilir. Bu durum bir sorun olduğunu gösteren bir durum değildir.

 

Hamileliğin belirtilerinden ilki 1 veya 2 gün süren bir kanamadır ancak normal regli gibi olmayan açık renkli bir sıvıdır ve bu sıvı embriyonun yumurtalığa yerleştiğini gösterir. İlk haftalarda, gebeliğin artması ile baş dönmesi yaşayan anne adayı, ilerleyen haftalarda mide bulantısı, kokuya karşı aşırı hassasiyet gösterme, karın bölgesinde şişlik ve iştah konusunda sıkıntılar çekmeye başlar.

 

Bazı kadınlarda mide bulantısı şiddetini artırarak kusmalara kadar ulaşır. Yorgunluğun sürekli arttığı bu dönemde anne adayı kendini hep uyuklarken bulabilir. Cinsel isteksizlik yaşadığını da eklemeden geçmeyelim.

 

İlerleyen dönemlerde bazı kadınlarda mide bulantısı artarken bazı kadınlarda bu durum hiç gözlenmez. Aş erme denilen olay da bazı kadınlarda çok fazla hissedilir iken, bazı kadınlarda bu durumda gözlenmez.

 

Evde Gebelik Testi Yapma

Evde Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Konunun başında saydığımız belirtiler gözlendiğinde kadınların hemen bir hamilelik testi yaptırması gerekmektedir. Hamilelik testi evde yapılabileceği gibi herhangi bir hastaneden de yaptırılabilir. Eğer ilk testi evde yapıp, eşinize sürpriz hazırlamak istiyorsanız ki en doğal hakkınız, çok basit bir yöntemi var. Hemen eczaneden bir tane hamilelik testi alıp uyguluyorsunuz ve sonuca bakıyorsunuz. Ancak bir doktora başvurmak da her zaman fayda vardır.

 

Eczaneden aldığım hamilelik testini nasıl uygulayacağım?’ sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Hemen kısaca size özetleyelim. Aldığınız test içinden çıkan göstergeli çubuğa talimatlara uyarak idrarınızı yapınız. Bu işlemi yapmadan önce aldığınız testin talimatlarını mutlaka okuyunuz.

 

İdrarınızı teste bıraktıktan sonra talimatlara uyarak bahsedilen süre kadar bekleyiniz ve bu arada gösterge penceresi üste gelecek şekilde olmalıdır. Süre dolup ekranda bir şey çıkmazsa testi tekrarlayınız. Ancak tek çizgi olursa sonuç negatiftir yani hamile değilsinizdir, tam tersi olursa yani iki çizgi çıkarsa tebrik ederim hamile olabilirsiniz. Bu testten sonra mutlaka doktorunuza gidip bir test daha yaptırarak hamileliğinizi doğrulatmakta fayda vardır.