Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı nedenleri, bu dönemde vücutta artan kan miktarı ve alınan kilolardan kaynaklanan hareketsizlikten oluşmaktadır. Hamilelik döneminde şiddetli baş ağrısı normal mi ve nasıl geçer tüm detaylar.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelik dönemi bir anne adayı için fiziksel olarak zorlu bir süreçtir. Sürekli değişen hormonları nedeniyle, fiziksel durumu ve psikolojik durumu da değişken bir hal alıyor. Hamilelik döneminde anne adayı iki kişilik yaşamaya başlıyor. Bu iki kişilik yaşantının hem olumlu hem de olumsuz yanları olabiliyor. Öncelikle hamilelik döneminde anne adayının vücudundaki kan miktarı artış gösteriyor. Bu durum daha fazla oksijen demek olduğu için ilk bakışta iyi olsa da dolaşımla ilgili sorunların da ortaya çıkmasına elverişli bir ortam hazırlamış oluyor. Özellikle vücutta artan kan miktarı ve alınan kilolardan kaynaklanan hareketsizlik nedeniyle hamilelikte yaşanan şikayetlerin en sık rastlananı varis ve baş ağrısıdır.

 

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısının nedenleri

  • Baş ağrısı hamileliğin tamamında yaşanmaz. Genellikle hamileliğin ilk üç ayında ve son üç ayında baş ağrısı şikayetleri artış gösterir.
  • Hamileliğin ilk üç ayında görülen baş ağrıları çoğunlukla vücutta değişen hormon seviyeleri ve yazımızın başında da bahsettiğimiz kan miktarının artması nedeniyle görülür. Vücutta artan kan nedeniyle, kan akışı da artar ve bu durum anne adayının beynindeki kan akışını da doğal olarak arttırır.
  • Hamilelik döneminde anne adaylarında yaşanan baş ağrıları büyük oranda gerilim ve stres nedeniyle ortaya çıkar. Hamileliğin ve doğacak olan bebeğin getirecekleri nedeniyle anne adayının endişe ve kaygı düzeyi yükselir, bu da gerilime bağlı baş ağrısını tetikler.
  • Hamileliğin son üç ayında da baş ağrıları artış gösterir. Bu dönemdeki baş ağrıları ise, anne adayının artık yeterince ve verimli uyuyamamasından kaynaklanır. Vücuttaki değişiklikler ve anne adayının son döneme gelmiş olduğu için yaşadığı stres de bu ağrıları tetikler.

 

Hamilelik döneminde baş ağrısı nedenleri farklı sebeplerden de olabilmektedir. Eğer anne adayının baş ağrısı rahatsız edici derecelerde ise en doğru hareket doktoruna görünmek olacaktır.

 

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri

Özel bir durum yaşanmadığı sürece hamilelikte görülen stres ve gerilimden kaynaklanan baş ağrılarını engellemek için her gün egzersiz yapmak, temiz havada yürüyüş yapmak ya da doğaya çıkmak, doğru beslenmek, bol su içmek, yeterli dinlenmek gibi önlemler alabilirsiniz.

 

Ayrıca baş ağrılarını tetikleyen çikolata, suni tatlandırıcılar ve koruyucu madde içeren içecek ve yiyecekler ve kahve gibi besin öğelerinden uzak durarak da baş ağrılarından kaçınabilirsiniz.