Sertleşme bozukluğuna şok tedavisi

Düşük yoğunlukta şok dalgası tedavisi olarak bilinen deneysel bir terapi yönteminin sertleşme bozukluğunu büyük ölçüde tedavi ettiği ortaya çıktı.

60 yaşının üzerindeki erkeklerin %60’ının ortak sorunu olan sertleşme bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan şok dalgası tedavisi, popüler ilaçlara benzer olarak penise yeterli kan akışının gerçekleşmesini sağlıyor. Sadece bir cinsel birleşmede işe yarayan ilaçların aksine şok dalgası yöntemi sertleşme problemine neden olan faktörleri tedavi etmeyi hedefliyor.

Yunanistan’da Aristoteles Üniversitesi’nde Cinsel ve Üreme Sağlığı Merkezi araştırmacılarının gerçekleştirdiği çalışmada sertleşme bozukluğu yaşayan 46 hasta bir araya getirildi. Hastaların 30’una şok dalgası tedavisi uygulanırken 16’sına suni bir prosedür uygulandı. Hastaların erektil fonksiyonları bir yıl boyunca düzenli olarak takip edildi. Araştırmanın sonunda şok dalgası tedavisinin büyük ölçüde faydalı olduğu görüldü.

Şok dalgası tedavisi nedir?

Şok dalgası tedavisi 1980’li yıllardan bu yana safra taşları, böbrek taşları, kalp problemleri, kırıklar ve eklem iltihapları tedavisinde kullanılıyor. Sertleşme bozukluğunda düşük yoğunlukta ses dalgaları penise kan akışını arttırıyor, yeni damarların oluşmasını tetikliyor. Kan akışı erkek ereksiyonunda hayati önem taşıyor. Bir erkek seksüel anlamda heyecanlandığında penisin kanla dolması için damarları genişliyor. pembenar.com özel haberidir(pmb)

Tedavinin seansları 20 dakikaya kadar sürüyor ve penisin farklı bölgeleri hedef alınıyor. Anestezi gerektirmeyen operasyon canı acıtmıyor, sadece genital bölgede karıncalanma hissi oluyor.